سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان از پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی عملیات اجرایی فاز نخست ساختمان نخستین پایگاه دیوار بزرگ گرگان در شهرستان گمیشان خبر داد.
کد خبر: ۱۰۲۵۲۸۱
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳ 29 January 2022

 

به گزارش تابناک گلستان، رحمان فرمانی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عملیات اجرایی نخستین پایگاه دیوار بزرگ گرگان با اعتبار 29 میلیارد ریال از محل اعتبارت تملک دارایی سرمایه‌های ملی سال مالی 1399 و 1400 با پیشرفت فیزیکی 40 درصدی در روستای قلعه‌جیق بزرگ شهرستان گمیشان در حال اجرا است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان با بیان هدف اجرای این پروژه خاطرنشان کرد: با توجه به گستردگی دیوار بزرگ گرگان و تأسیسات وابسته و ظرفیت جهانی این اثر ارزشمند و همچنین فراهم شدن زمینه لازم برای ثبت جهانی آن، هم‌زمان با مطالعات باستان‌شناسی و مرمت و احیای بخشی از تأسیسات دفاعی دیوار بزرگ گرگان، احداث پایگاه دیوار بزرگ گرگان با محوریت خدمات پژوهشی، حفاظتی و گردشگری در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به این‌که عملیات اجرایی ساختمان پایگاه اطلاع‌رسانی دیوار بزرگ گرگان در زمینی به مساحت 900 مترمربع و با زیربنای 332 مترمربع در روستای قلعه جیغ بزرگ شهرستان گمیشان در مهرماه امسال آغاز شد گفت: این ساختمان با نقشه مربع‌ مستطیل، مشابه قلعه‌های دیوار بزرگ گرگان به‌ صورت یک طبقه شامل بخش‌هایی مانند تالار سخنرانی و پخش فیلم، نمایشگاه اشیای باستان‌شناسی، نمایشگاه عکس و تابلو، غرفه محصولات فرهنگی، غرفه صنایع‌دستی، نمازخانه، چای‌خانه و غیره طراحی‌ شده که به معرفی ظرفیت‌های منطقه با محوریت دیوار بزرگ گرگان می‌پردازد.

فرمانی عنوان کرد: برای تکمیل و بهره‌برداری از ساختمان نخستین پایگاه اطلاع‌رسانی دیوار بزرگ گرگان اعتباری بالغ‌ بر 25 میلیارد ریال مورد نیاز است.

 دیوار بزرگ گرگان به‌ طول تقریبی 200 کیلومتر به همراه تأسیسات وابسته، یکی از هزاران آثار شاخص محسوب می‌شود که با مصالح آجر و خشت در زمان امپراتوری ساسانی و به‌منظور جلوگیری از هجوم قبایل نواحی شمال شرقی ایران و تأمین امنیت جاده ابریشم، آسایش بازرگانان و دهقانان احداث‌ شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار