رئیس مرکز برنامه ریزی دخانیات کشور:
رئیس مرکز برنامه ریزی دخانیات کشور گفت: مطابق قوانین، تولید توتون را تا حد نیاز کشور افزایش خواهیم داد .
کد خبر: ۴۷۴۷۹۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶ 08 August 2017
رئیس مرکز برنامه ریزی دخانیات کشور گفت: مطابق قوانین، تولید توتون را تا حد نیاز کشور افزایش خواهیم داد .

علی اصغر رمزی در جلسه تبیین سیاستهای وزارت صنعت ، معدن و تجارت در حوزه دخانیات در محل سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان، گفت: مطابق قانون برنامه ریزی کشت ، داشت و برداشت توتون در مرکز برنامه ریزی دخانیات کشور در وزارت صنعت ، معدن و تجارت صورت می گیرد و از آنجایی که در حال حاضر سطح زیر کشت توتون در کل کشور تنها 20 درصد نیاز داخلی را تامین می کند و 80 درصد از خارج وارد می شود ، برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، توسعه سطح زیر کشت این محصول تا 5 برابر تولید فعلی است که کشور در این زمینه خودکفا شده و از خروج ارز نیز جلوگیری گردد.

به گفته رمزی، توتون وارداتی 30 تا 40 درصد گرانتر از توتون های داخلی است و لذا این کالا کالای با ارزشی است، ضمن این که با فرآوری ، ارزش افزوده بسیار بالاتری بخصوص برای صادرات خواهد داشت .

وی افزود: هر تولید کننده ای که به پروسه ی کاشت، داشت و برداشت این محصول با ارزش وارد شود، یک صرفه اقتصادی برای کشور خواهد بود.

رمزی گفت: از لحاظ کشاورزی نیز این محصول یک سوم برنج آب مصرف می کند و می تواند جایگزین مناسبی برای آن در مناطقی که با مشکل کم آبی روبرو هستند باشد.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: