کتاب مجموعه اشعار «دولت محمد بال قزل» از شعرای کلاسیک ترکمن در آیین نکوداشت وی که به همت انجمن فرهنگی و هنری چاوش صحرا، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن مفاخر شهرستان ترکمن برپاشده بود، رونمایی شد.
کد خبر: ۷۱۸۴۳۳
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲ 24 February 2019

به گزارش تابناک گلستان، آیین نکوداشت و رونمایی کتاب اشعار «دولت محمد بال قزل» شاعر کلاسیک ترکمن در عصر پنج‌شنبه ٢ اسفندماه با حضور «رامین نور قلی پور» نماینده مردم گمیشان، بندر ترکمن، کردکوی و بندرگز در مجلس شورای اسلامی، عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، فرماندار بندر ترکمن، جمعی از شعرا و اهل قلم منطقه ترکمن‌صحرا و علاقه‌مندان به فرهنگ و ادبیات در سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر ترکمن برگزار شد.

مجموعه اشعار شاعر فقید ترکمن «دولت محمد بال قزل» به کوشش «مشهد قلی قزل» که خود از نویسندگان و شاعران نام‌آشنای معاصر ترکمن‌صحرا بشمار می‌آید، گردآوری و تصحیح‌شده و به همت انتشارات «قلم صحرا» در ١١٥ صفحه به زبان ترکمنی منتشرشده است.

«دولت محمد بال قزل» فرزند میرزالی و قربان بیکه در سال ١٨٥٢ میلادی در روستای «پنج پیکر» از توابع بندر ترکمن در استان گلستان به دنیا آمده است و در سال ١٩١٢ میلادی در سن شصت‌سالگی از دنیا می‌رود و در مجاورت روستای «خواجه لر» به خاک سپرده می‌شود و چون برادرانش از کودکی او را «بالی» صدا می زندند امروزه وی را با نام «دولت محمد بالی قزل» می‌شناسند.

عمده اشعار این شاعر فقید آشنا به موسیقی ترکمن؛ درباره مشکلات زندگی و دغدغه‌های مردم بوده است. وی اشعارش را به موسیقی درمی‌آورد و آن‌ها را با ساز می‌خواند و به جهت شعرهای زیبا و اجرای بسیار عالی در منطقه شهرت فراوانی دارد.

به عنوان نمونه از اشعار این شاعر کلاسیک ترکمن که در این مجموعه نیز به چشم می‌خورد می‌توان به قطعات زیر اشاره کرد:

گون گؤرونمز کافرلارینگ دردیندن
قان بولوپ، سیل آقدی، آطینگ قارنیندان
یارالی بولوپ سکگیز یریندن
چکری منزیلینه آقدی ییگیتلر

دؤرت یوز سگسن سکگیز طایپا تایلاری
ایچینده مامقولی» اولی بایلاری،
کافر بیلن ترس ساواشان جایلاری،
بولاشیپ، آلا قانا باتدی ییگیتلر

ییگیتلریمیز رستم صفتلی، شیر دی،
دیلینده ثناسی، یانیندا پیر دی،
شاه مردان دییپ ساواشا گیردی،
شهیدلر یولونی توتدی ییگیتلر

دولت مأمد آیدا بیلمن جای به جای،
بارچانی ساقلاسین یارادان خدای،
جفا چکدی، دوردی، «قیزیل داوی بای»
گؤراوغلی یولون توتدی ییگیتلر

منبع : اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار