معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پیش از وقوع سیل ۳۰ کیلومتر از کانال‌های آبرسان منتهی به تالاب‌های سه‌گانه آلاگل، آلماگل و آجی‌گل توسط این سازمان و با همکاری شرکت آب منطقه‌ای گلستان لایروبی شده بود.
کد خبر: ۷۳۴۳۳۹
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴ 13 April 2019
به گزارش تابناک گلستان ، حمید ظهرابی با بیان این موضوع گفت: در سال ۱۳۹۷ از محل اعتبارات طرح حفاظت و احیای رودخانه‌ها و تالاب‌های در معرض خطر، اقدام به این لایروبی کرده بود که همین امر موجب هدایت بخشی از سیلاب‌های حوضه اترک به این تالاب‌ها شده و شواهد و اسناد موجود نشان دهنده نقش موثر این تالاب‌های طبیعی در کاهش حجم سیلاب‌های اخیر است. 
 
 وی گفت:  فقط تالاب هاي سه گانه آلاگل ، آجي گل و آلماگل تقريبا معادل سدهاي استان گلستان آب در خود ذخيره كرده اند.
وي گفت: استعلام برای  لایروبی کانال موسوم به خزر که توسط فرماندهی مرزبانی (دریابانی) درخواست شده بود ماه ها قبل پاسخ مثبت گرفت و مجوزهای لازم برای آن صادر شد. 
ظهرابی تصریح کرد: این کانال در محدوده تالاب گمیشان، در سال گذشته به طور کامل لایروبی و به دریای خزر متصل شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر کانال خزر، پروژه زهکشی در منطقه گمیشان در دو قطعه ۱۰ هزار هکتاری (شمال شهر گمیشان) و پنج هزار هکتاری (جنوب غربی شهر گمیشان) و زهکش‌های رهبری، صفا ایشان، ناردانلی و قره کیله در مجموع به طول ۱۴۰ کیلومتر اصلی و ۱۷۰ کیلومتر فرعی در سال‌های ۹۶ و ۹۷ لایروبی شده و به تالاب گمیشان متصل شده‌اند. 
ظهرابی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست پس از وقوع سیلاب و پیش از رسیدن رواناب‌ها به منطقه گمیشان نیز اقدام به بازگشایی ۴۰ نقطه از کانال موسوم به خزر در محل تالاب گمیشان کرد که موجب افزایش حجم آبگیری و انتقال آب به بخش شمالی این تالاب شد. 
وي تاكيد كرد در اثر اين اقدامات آب بخش جنوبی تالاب به سمت بخش شمالي تالاب منتقل و بيش از ٥٠ متر نسبت به روز آغاز سيل عقب نشيني  كرده و آمادگي پذيرش سيلاب دارد.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: با وجود لایروبی‌هایی که با مجوز این سازمان انجام شده، بررسی‌های اولیه حاکی از آن است که طرح زهکشی استان گلستان برای برآورد حجم رواناب از دقت کافی برخوردار نبوده و احتمالا یکی از دلایل عدم توفیق در تخلیه مناسب و کامل سیلاب‌ها در این استان، همین امر بوده است. 
این مقام مسئول گفت بر خلاف برخي شايعات  كه عده اي با هدف دست اندازي به تالاب هاي گميشان و ميانكاله منتشر كرده اند سازمان حفاظت محيط زيست باهیچ‌یک از طرح‌های لایروبی رودخانه‌ها، زهکش‌ها و انهار مناطق تحت آب‌گرفتگی سیلاب اخیر در حوضه اترک، گرگانرود و قره‌سو مخالفتی نداشته و به تمامی استعلام‌ها پاسخ مثبت داده است.
وی گفت: تنها محلی که سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس ادله کارشناسی انجام لایروبی را منوط به انجام مطالعات ارزیابی زیست محیطی اعلام کرده بود، لایروبی کانال خوزینی و حذف تپه‌های چپاقلی در حد فاصل دریای خزر و خلیج گرگان بود که این محدوده و کانال مذکور، هیچ گونه ارتباطی با سیلاب اخیر نداشته‌اند و حتی با گذشت چندین روز از جاری شدن سیل نیز، سطح آب در خلیج گرگان و تالاب میانکاله تغییری نداشته است و پایین‌تر از حد نرمال بلند مدت خود است. 
ظهرابی خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در ستاد نجات خلیج گرگان در خردادماه ۱۳۹۷، شرکت آب منطقه‌ای گلستان موظف به لایروبی رودخانه‌های قره‌سو، سرکلاته، گز، باغو، ولفرا، وطنا، بالا جاده، ششدانگه، شصت کلاته، نامن و میاندره بوده است که این اقدام توسط شرکت مذکور انجام شده و گزارش‌های آن به دبیرخانه کمیته ملی نجات خلیج گرگان ارسال شده است. 
وی گفت: عدم درك صحيح از توسعه و بي توجهي به معيارهاي توسعه پايدار، تخریب و تغییر کاربری غیر اصولي اراضی بالادست حوضه آبخیز فشار بالاتر از  ظرفيت اكولوژيك بر منابع طبيعي و محيط زيست حوضه ها، عدم لایروبی به موقع مسیل‌ها و رودخانه‌ها، ساخت و ساز و تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها و سرشاخه‌ها، عدم مدیریت اصولی منابع آب، ناكافي بودن طرح‌های آبخیزداری و  اجرای غیراصولی سازه هايي نظير پل ها، راه‌ها، راه‌آهن، توسعه بی‌ضابطه شهری و عدم اجرای سیل‌بند در اطراف شهرهايي نظیر آق‌قلا و گوميش تپه كه در دشت هاي سيلابي واقع شده اند مسايلي هستند كه در تشديد اثرات و خسارات سيلاب موثر بوده‌اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار