رییس اداره امور دام مدیریت جهادکشاورزی مینودشت از آغاز برداشت پیله‌تر ابریشم در این شهرستان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۲۵۰ تن پیله‌تر ابریشم در شهرستان برداشت شود.
کد خبر: ۱۱۶۸۸۰۰
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۴۳ 27 May 2024

به گزارش تابناک گلستان، احیا شیردل ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه شهرستان مینودشت مرکز اصلی تولید پیله‌تر ابریشم در استان است، اظهار کرد؛ پیش بینی می‌شود امسال حدود ۲۵۰ تن پیله‌تر در گلستان تولید شود.

وی قیمت خرید توافقی هر کیلوگرم پیله‌تر ابریشم را حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار ریال اعلام کرد و گفت: امسال هفت هزار و ۳۰۰ جعبه تخم نوغان بین چهار هزار و ۵۰۰ خانوار در شهر‌های مختلف گلستان مانند مینودشت، کلاله، مراوه‌تپه، رامیان، آزادشهر، گنبدکاووس، علی‌آبادکتول و گرگان توزیع شده بود.

رئیس اداره امور دام مدیریت جهادکشاورزی مینودشت افزود: پرورش کرم ابریشم از اوایل بهار با شکوفایی درختان توت آغاز و پس از یک دوره ۳۵ تا ۴۵ روزه، برداشت پیله‌تر آغاز می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: ۶۰ درصد پرورش دهندگان این محصول در استان که حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نفر هستند در مینودشت فعالیت دارند.

شیردل با اشاره به اینکه ۹۰ درصد تولید پیله‌تر ابریشم گلستان برای فرآوری به استان خراسان رضوی ارسال می‌شود، اضافه کرد: با پرورش هر جعبه تخم نوغان به طور متوسط ۳۵ کیلوگرم پیله‌تر ابریشم تولید می‌شود و به گفته کارشناسان این حوزه از هر پنج کیلوگرم پیله‌تر پس از فرآوری، یک کیلوگرم نخ ابریشم خام به دست می‌آید که در صنعت فرش و منسوجات ابریشمی کاربرد دارد.

رییس اداره امور دام مدیریت جهادکشاورزی مینودشت تصریح کرد: گلستان در تولید پیله‌تر ابریشم بعد از گیلان و خراسان رضوی رتبه سوم کشوری را دارد.

برچسب ها: گلستان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار