رشد ۴۵۶ درصدی تولید گندم، کسب رتبه نخست جوجه ریزی در کشور، پرورش قراردادی ۱۶ هزار راس دام برای نخستین بار در کشور تنها بخشی از دستاوردهای بزرگ دولت خدمتگزار رئیس جمهور شهید در استان گلستان است.
کد خبر: ۱۱۶۹۱۰۲
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۰ 29 May 2024

به گزارش تابناک گلستان، استان گلستان با جای دادن هفت اقلیم از ۱۳ اقلیم دنیا و دارا بودن ۶۶۷ هزار هکتار زمین زراعی، ۳۰ هزار هکتار باغ، سه میلیون واحد دامی، ۹۷۰ واحد مرغداری، ۴۸۲ هزار هکتار جنگل، ۸۶۲ هزار هکتار مرتع و دسترسی به۱۱۰ کیلومتر ساحل دریای خزر، از قطب های مهم کشاورزی ایران است.

بیش از ۴۷ درصد از جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند، این امر نشان می‌دهد که توسعه استان از مسائل ظاهری گرفته تا موارد ریشه ای و اساسی تنها در گروه توجه به روستائیان و بخش کشاورزی استان گلستان محقق می شود.

در مدت ۳۳ ماه تلاش دولت شهید دکتر ابراهیم رئیسی توجه ویژه ای به بخش کشاورزی استان شده است، به همین منظور خبرنگار ایسنا با محمد برزعلی رئیس جهاد کشاورزی گلستان گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانید:

محمد برزعلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در دولت رئیس جمهور شهید آیت الله رئیسی مبلغ حدود ۳۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای ۷ هزار طرح سرمایه‌گذاری پرداخت شد که منجر به ایجاد اشتغال برای ۸ هزار و ۴۲۴ نفر شد.

احیاء ۲۷ واحد راکد

وی احیاء ۲۷ واحد راکد با تسهیلات ۱۰۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۶ نفر و اجرای ۴۵۳ پروژه عمرانی با اعتبار ۹ هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال بهره‌مندی ۶۰ هزار و ۴۵۷ خانوار را از دیگر دستاوردهای کشاورزی استان گلستان در دولت رئیس جمهور شهید نام برد و افزود: سازمان جهاد کشاورزی گلستان در سهم بری از اعتبارات مصوب تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان (۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال مصوب سال ۱۴۰۲) در بین سازمان‌های جهاد کشاورزی کشور رتبه نخست را کسب کرد.

کسب رتبه نخست جوجه‌ریزی در کشور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه در اسفندماه ۱۴۰۲ جهاد کشاورزی استان با تعداد ۱۷ میلیون و ۱۵۴ هزار قطعه جوجه‌ریزی رتبه اول را در کشور کسب کرد، افزود:   کسب رتبه اول در بین دستگاه‌های تولیدی استان در جشنواره شهید رجایی سال ۱۴۰۲، دستگاه اجرایی برگزیده در خصوص افزایش سهم استان در تولید گندم کشور در جشنواره شهید رجایی استان گلستان در سال ۱۴۰۱، کسب رتبه اول کشوری در بیمه محصولات زراعی و افزایش ضریب نفوذ بیمه  محصولات زراعی و افزایش ضریب نفوذ بیمه کشاورزی در قالب کشت قراردادی از دیگر افتخارات جهاد کشاورزی گلستان در دولت خدمتگزار رئیس جمهور شهید است.

رشد ۴۵۶ درصدی کشت قرراردادی گندم

برزعلی از رشد ۴۵۶ درصدی کشت قرراردادی گندم در گلستان خبر داد و اضافه کرد: کشت قراردادی گندم در استان گلستان از ۲۷ هزار و  ۳۸۸ هکتار در سال ۱۴۰۰ به ۱۵۲ هزار و ۳۵۶ هکتار در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برای نخستین بار در استان اولین زنجیره تولید شیر و صنایع لبنی شمال کشور در سال ۱۴۰۲ ایجاد شد، گفت: در جذب تسهیلات مکانیزاسیون بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۲۱ هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان اعطا شد و با رشد ۱۱۲ در این بخش نیز رتبه اول کشوری متعلق به استان گلستان شد.

رتبه نخست توسعه گلخانه‌ای 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان ادامه داد: با رشد ۲۰ درصدی مستندسازی و واگذاری تصدی گری‌ها در سال ۱۴۰۱ در این زمینه نیز جهاد کشاورزی گلستان رتبه نخست را کسب کرد و با رشد ۳۵ درصدی شاخص توسعه گلخانه‌ای در سال ۱۴۰۱ به میزان ۳۵ هکتار رتبه سوم کشوری در زمینه توسعه گلخانه‌ها را نیز به دست آورد.

پرورش قراردادی دام نخستین بار در کشور

برزعلی با اعلام اینکه در دولت خدمتگزار رئیس جمهور شهید برای نخستین بار در کشور، استان گلستان پرورش قراردادی دام به تعداد ۱۶ هزار رأس انجام شد، اضافه کرد: طرح جهش تولید در دیمزارها  در سطح بیش از ۱۶۰ هزار هکتار در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ در استان گلستان اجرا شد.

وی اقدام به راه‌اندازی زنجیره ارزش و توسعه نوغانداری با اعتبار مصوب ۱۳۰ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۲ در شهرستان مینودشت برای نخستین بار در استان، تهیه و تنظیم سند چشم انداز و استراتژیک توسعه بخش کشاورزی استان و سند بهره وری بخش کشاورزی را از دیگر پیشرفت‌های بخش کشاورزی استان گلستان در دولت خدمتگزار برشمرد و افزود: جهاد کشاورزی استان رتبه پنجم کشوری در سهم بری از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی ( ۲۱۷۰ میلیارد ریال مصوب و تخصیص سال ۱۴۰۲) را در بین سازمان‌های جهاد کشاورزی کشور کسب کرد.
/ایسنا

برچسب ها: گلستان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار